Понеділок, 23 Лютого, 2026

Фінансування політичних партій у Херсоні: чиїм коштом цей банкет?

Політологи дають визначення поняття «політична партія», як група людей об’єднаних єдиною ідеологією з метою захопити владу в країні. У вужчому понятті, політичні партії є ретранслятором інтересів народних мас, і формуванням у них політичної обізнаності.

Вступ до партії є суто добровільною справою. Нікого не змушують стає депутатом чи членом якоїсь політичної партії. Проте партії вимагають фінансування для успішного проведення своєї діяльності. Як саме в нашій країні відбувається фінансування політичних партій, і що з цього приводу думають херсонці. Більше на kherson-yes.com.ua.

Загальноприйнятий механізм фінансування

В основному політичні партії фінансуються за загальноприйнятим механізмом, який поширюється на всі партії України. Більшість фінансових надходжень у партії надходить від своїх заможних членів. Наприклад, у херсонській фракції «Партії регіонів» є Василь Федін — успішний бізнесмен. Від його доходів та інших як він до партії надходять фінанси.

Ліві партії, такі як соціалісти, збирають більшу частину свого фінансового капіталу з усіх членів партії у вигляді регулярних членських внесків.

Через те, що фінансувати політичні партії може будь-який громадянин України, виникає корупція. Адже партії, які знаходяться безпосередньо біля керма, за подарунки та внески лобіюють інтереси приватних підприємств.

Але політичні партії мають ще один шлях отримання фінансів — державу. Наприклад, у 2022 році чотирьом політичним партіям, які мали провідні позиції у парламенті, отримали фінансування у розмірі майже 200 млн гривень. Досить таки не маленька сума. Багато українців дізнавшись про це, вважали такий розподіл фінансів надто нелогічним. У проведеному соціальному опитуванні більша частина опитаних дійшли висновку, що політичні партії має спонсорувати не держава, а їхні лідери. Цікаво, що на Круглому столі в Херсоні у 2015 році не всі поділяли таку саму думку.

Нова концепція

У 2015 році Центр політичних студій та аналітики у Херсоні провів круглий стіл. Тема стосувалася фінансування політичних партій, процвітання корупції у цій галузі.

Україна вважається однією із найбільш корумпованих країн у світі. І тіньове фінансування політичних партій – це велика проблема. Єдиним шляхом рішення для цього політологи вбачають збільшення частки фінансування з бюджету. Мовляв, від членських внесків та спонсорства партії отримують лише 30% необхідного фінансування, а решту від тіньових спонсорів. Якби держава повністю покривала витрати партій, то брати гроші у неперевірених джерел не було б потреби.

У ході круглого столу політологи пропонували прийняти європейську модель фінансування партій. До того ж держава має бути зацікавлена у молодих партіях. І всі партії, які не подолали прохідний бар’єр, також мають отримати фінансування. Адже відсутність грошей прямо пов’язана з тим, що партії не змогли набрати прохідний ліміт.

Підтримка партій це добре, але чи це не створить дефіцит у бюджеті країни? Наприклад, в одному Херсоні є близько десятка політичних партій і фракцій. І за новим запропонованим концептом їх усіх має спонсорувати держава. Навіть якщо перекласти фінансування партій на обласний бюджет, то це створить дефіцит бюджету і підніме громадські маси. 

Наприклад, у 2020 році, коли відбувалися місцеві вибори, партія Зелених України у Херсонській обласній раді  була представлена 61 кандидатом, Херсонській районній раді – 43 кандидати, Херсонська міська рада – 53. І таких партій було аж 21.

Тому що діяльність партій не для всіх зрозуміла, а ось той факт, що на партії у 2022 році виділили 200 млн, це зрозуміло. Можливо, партіям варто більше займатися формуванням політичної свідомості та освіти населення. Тоді люди самі приноситимуть гроші партіям.

.......